OBRÁZKOVÝ STANDARD (dle FCI)

14.11.2008 00:38

ANGLICKÝ BULLTERIER

Standard:

Je závazná norma FCI, popisující ideálního jedince, eventuálně uvádějící přípustné odchylky. Vše, co se od tohoto ideálu odlišuje, je považováno za nedostatek nebo vadu.

Celkový vzhled: Pes silné konstituce, vyvážený a aktivní. Má bystrý, ostražitý, rozhodný a inteligentní výraz.

 

Charakteristika: Bulteriér je gladiátor mezi psy, plný ohně a odvahy. Význačným rysem je klabonosá hlava ve tvaru vejce. Bez ohledu na velikost psa musí být jasně vyjádřen pohlavní výraz.

 

Povaha: Má vyrovnaný temperament a je přístupný k disciplíně. Je tvrdohlavý, ale k lidem je zvlášť přátelský.

 

Hlava a lebka: Hlava dlouhá, mohutná a správně hluboká, nikoliv však hrubá. Při pohledu ze předu má hlava tvar vejce a zcela vyplněna. Na jejím povrchu nejsou žádné prolákliny, vruby nebo zářezy. Temeno mezi ušima je téměž ploché. Profil je mírně zakřivený dolů od horní části lebky ke špičce nosu, který by měl být černý a zahnutý ke špičce dolů. Nosní otvory jsou dobře vyvinuty a spodní čelist je mohutná a hluboká.

 

    

Tlama: Zuby jsou zdravé a čisté, silné, dobrého rozměru, dokonale pravidelné s dokonalým, pravidelným a úplným nůžkovým skusem, tj. horní zuby těsně přesahují zuby spodní a vyrovnaně přisedají do čelistí. Pysky jsou suché a přiléhající.

 

Oči: Zdají se úzké, šikmo umístěné a trojúhelníkovité, hluboko uložené, černé nebo co nejtmavěji hnědé, takže se zdají být černé a mají pronikavý lesk. Vzdálenost od špičky čenichu k očím je poněkud větší než od očí k vrcholu lebky. Modré nebo částečně modré oko je nežádoucí.

 

Uši: Malé, tenké a umístěné blízko sebe. Pes by měl být schopen uši udržet toporně zpřímené, takže jejich špička směřuje přímo vzhůru.

 

Krk: Velmi svalnatý, dlouhý, klenutý, zužující se od ramen k hlavě a je prostý veškeré volné kůže.

 

Hrudní končetiny: Ramena jsou silná a svalnatá. Lopatky jsou široké, ploché a přiléhají těsně k hrudní stěně. Mají výrazný sklon vzad. Ramenní kloub tvoří téměř pravý úhel, lokty jsou drženy přímo a silná nadprstí musí být kolmá. Hrudní končetiny mají mít kulaté a silné kosti. U dospělých psů by se měla délka hrudních končetin přibližně rovnat hloubce hrudníku.

 

Trup (tělo): Tělo je dobře zaobleno, se znatelnými pružnými žebry s velikou hloubkou od kohoutku k hrudní kosti, takže hruď je blíže zemi než břicho. Hřbet je krátký a pevný, hřbetní linie probíhá mezi úrovní kohoutku. Spodní linie od hrudní kosti k břichu tvoří ladnou, vzhůru směřující křivku. Hrudník je při pohledu ze předu dostatečně široký.

 

Tlapky: Kulaté, kompaktní, dobře uzavřené s dobře klenutými prsty.

 

Pánevní končetiny: Jsou při pohledu ze strany rovnoběžné. Stehna musí být svalnatá, lýtka dobře vyvinutá a kolenní kloub dostatečně zaúhlený. Hlezna jsou silná, pružná a nízko položená.

 

Prut (ocas): Krátký, nízko nasazený a vodorovně nesený. U kořene je silný a kuželovitě se zúžuje do špičky.

 

Srst: Krátká, lesklá, rovnoměrná, přiléhavá a na omak drsná a lesklým povrchem. V zimě se může vyskytovat měkká podsada. Kůže pevně přiléhá k tělu.

 

Chůze a pohyb: Pohyb se jeví nenásilný, plynulý a bezstarostný. Při klusu je pohyb předku i zadku psa souběžný, při vyšších rychlostech směřuje ke střední linii. Přední nohy dobře vybíhají a zadní se lehce pohybují v kyčlích, dobře pruží v kolenou i hleznech a mají velkou jistotu.

 

Barva: U bílých je požadována čistě bílá srst, přičemž pigmentace kůže a znaky na hlavě nesmějí být penalizovány. U barevných jedinců dominuje barva - všechny odstíny jsou považovány za rovnocenné. V případě shodného hodnocení ostatních vlastností je dávána přednost žíhaným. Barva černě žíhaná, světle žlutohnědá a tříbarevná je přípustná. Modré či játrové odstíny jsou nežádoucí.

 

Velikost: Nejsou výškové ani váhové limity, ale musí existovat dojem nejvyšší hmotnosti na velikost psa, která je porovnávána s pohlavím a kvalitou.

 

Vady: Jakákoliv odchylka od výše uvedených požadavků je považovány za vadu, přičemž její závažnost je přímo úměrná stupni odchylky.

 

Obrázky převzaty ze stránky AKC

 

Kontakt

Tereza Křížová

unigena.cz@gmail.com

Krušnohorská 1668
431 01 Jirkov


GPS - 50.505703, 13.435764

+420 777 263 622

Vyhledávání

Copyright © Tery+Rory. Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si www stránky zdarma!Webnode